"هژبر شینواری و کارتون هایش "

 

 

 نوشتهء مهدی بشیر

 هژبر شینواری یکی از جوانان هنرمند ، با استعداد و شناخته شده کشور عزیز ما ویکی از کار تونیست های موفق و مشهور افغانستان بوده که با مطبوعات داخل وخارج از سالهای قبل همکاری داشته واز او هزاران کارتون در باره وضع رقتبار کشور ما و جهان طی سه دهه اخیر به نشر رسیده است.

هژبر علاوه از هنر کارتون ، نویسنده ومترجم خوبی بوده که از وی آثار زیادی در لابلای نشرات وسایت های انترنیتی موجود است و طرفداران زیادی هم دارد.یکی ازکار  کرد های هنری هژبر مجموعه طرح و کارتون هایش بنام " در فاصلهء بین دو انفجار" میباشد که شامل  289 کارتون جالب و دیدنی بوده و در 120 صفحه با قطع و صحا فت زیبا در کشور کانادا به چاپ رسیده است.

  هژبر شینوار ی در صفحه اول این کتاب چنین نوشته است:

" اهدا به کسانی که در بین دو فاصله زیستند و رزمیدند، آفریدند وبه جاویدانه پیوستند...!"

همچنان وی در قسمتی از مفدمه این کتاب که به قلم خودش  است چنین تحریر نموده است:

آنچه را که در این مجموعه به شما پیشکش مینمایم ، محصول دنیای سحر انگیزی است که با همه زیبایی ها و زشتیهایش در من وجود دارد و من در آن زیست میکنم. دنیای رویایی که من آنرا دوست دارم و او نیز همواره با من مهربان و در تغییر بوده است. اگر در آثارم نکاتی را دریافتید که مغایر با عقاید و دنیای شماست، متآثر نشوید و مرا بیگانه و دشمن نپندارید، چه زیبایی این جهان پهناور در تلون رنگ ها و تفاوت های آنست. چه بهتر که عقاید، آرا و افکار همدیگر گوش فرا دهیم. تحمل اندیشه های دیگر را بیاموزیم تا خود تحمل شویم و از کجا که این صبوری و تحمل به درک متقابل و همدلی نه انجامد!؟.

 همچنان هژبر چند سال قبل برای اولین بار در تاریخ افغانستان فیلم کارتونی  پنج دقیقه ای را به کمک چند تن از جوانان  برای اطفال وطن  ساخت که مورد پسند همه قرار گرفت. در این فلم کارتونی بيش از صد ها رسم بکار رفته بود.

این کارتونیست معروف افغانستان باری نمایشگاه با شکوهی از کارتون های خود را هم دایر کرد که سخت مورد علاقهء هنردوستان افغان و خارجی های مقیم کابل قرار گرفت. 

 هژبر شینواری یکی از همکاران خوب من در مجله "دکمکیانو انیس" بود، كه من با تشکر از این دوست عزیز، موفقيت و كامگاری اش را از بارگاه ايزدلايزال استدعا دارم.   

 

  مهدی بشیر

در فاصلهء بين دو انفجار              صفحهء نخست /  هژبرشينواری                              بالای صفحه

Copyright Hozhaber.com